Ozonowanie wnętrza pojazdu to doskonały sposób na pozbycie się z niego nieprzyjemnych zapachów, a także szkodliwych bakterii i drobnoustrojów, które mogą gnieździć się np. w klimatyzacji. Dowiedz się, w jakich okolicznościach zabieg ten może okazać się konieczny i jakie niesie ze sobą korzyści.
Kiedy warto wykonać ozonowanie pojazdu?
Ozonowanie samochodów nabrało nowego znaczenia w dobie pandemii – zabieg ten stanowi bowiem nic innego, jak kompleksową dezynfekcję. Umożliwia więc skuteczne pozbycie się z wnętrza pojazdu koronawirusa oraz wszelkich niebezpiecznych bakterii. Z jego pomocą usuniesz też alergeny, roztocza i drobnoustroje odpowiedzialne za powstawanie reakcji uczuleniowych.
Palenie papierosów, spożywanie intensywnie pachnących dań, a nawet przewożenie zwierząt w aucie może sprawić, że do tapicerki na dobre przylgną nieprzyjemne wonie. Ich źródło bywa jednak znacznie bardziej nieprzyjemne – to zanieczyszczona klimatyzacja, w której gnieżdżą się niebezpieczne dla ludzkiego zdrowia pleśń i grzyby. Ozonowanie pomoże ci pozbyć się niechcianych zapachów, a także związanego z nimi dyskomfortu i zagrożenia.
Jak wygląda ozonowanie pojazdu?
Jeszcze przed przeprowadzeniem dezynfekcji z użyciem tej metody zaleca się dokładne wyczyszczenie wnętrza samochodu i pozbycie się źródła brzydkiej woni. Dotyczy to szczególnie plam na tapicerce czy widocznych skupisk pleśni. Ponieważ zadanie to nierzadko wymaga użycia specjalistycznego sprzętu i preparatów, warto powierzyć je specjalistom oferującym czyszczenie, impregnację oraz renowację tapicerek skórzanych.
Sam zabieg ozonowania przeprowadzany jest z wykorzystaniem specjalistycznego urządzenia, jakim jest samochodowy generator ozonu. Po odpowiednim przygotowaniu wnętrza zostaje on po prostu umieszczony w pojeździe i aktywowany. Należy pamiętać o ustawieniu klimatyzacji na obieg zamknięty i zamknięciu okien tak, by ozon nie mógł wydostać się z wnętrza. Sam czas ozonowania uzależniony jest od stopnia zanieczyszczenia, wymiarów samochodu i samego ozonatora – zazwyczaj jednak obejmuje jedynie kilkadziesiąt minut. Po tym czasie należy przewietrzyć pojazd.
Należy pamiętać, że po zakończeniu zabiegu na tapicerce i dywanikach przez jakiś czas może utrzymywać się charakterystyczny zapach ozonu. Z czasem sam wywietrzeje – możesz jednak sprawić, by stało się to szybciej, częściej otwierając okna czy wietrząc dywaniki poza pojazdem.