Każdy właściciel samochodu chce, aby jego pojazd prezentował się jak najlepiej. Dlatego niektórzy kierowcy oprócz standardowego mycia czasami decydują się także na wykonanie polerowania. Nie należy tego jednak robić za często, ponieważ ustawiczne polerowanie samochodu może przyczynić się do powstania niekorzystnych zmian, które ciężko będzie usunąć. Natomiast rozsądnie dawkowane polerowanie skutkuje odświeżeniem wyglądu pojazdu. Poddana polerowaniu karoseria, nawet jeśli miała niewielkie zadrapania czy rysy, odzyskuje elegancki wygląd.
Ręcznie czy mechanicznie?
Jakie metody polerowania samochodu można wymienić? Zasadniczo wyróżnia się dwa sposoby na wykonanie tego procesu. Pierwszy jest ręczny, a drugi mechaniczny. Każdy z nich jest przystosowany do innego rodzaju uszkodzeń. Metoda ręczna jest delikatniejsza i z tego względu lepiej sprawdza się w przypadku niewielkich zarysowań. Natomiast głębokie uszkodzenia da się wypolerować jedynie mechanicznie. Choć obie metody różnią się między sobą jeśli chodzi o środek, ich cel jest taki sam. Polega on na starciu uszkodzonego lakieru. Operację tą trzeba wykonywać bardzo ostrożnie, aby nie zedrzeć za wiele. Inaczej można dotrzeć do pokładu lub nawet do gołej blachy, a to byłoby zdecydowanie niekorzystne.
Zarówno przed ręcznym, jak i przed mechanicznym polerowaniem samochodu należy dokładnie umyć pojazd. Dlaczego? Głównie dlatego, że na czystej powierzchni dokładnie widać wszelkie uszkodzenia i zarysowania – nie da się ich pomylić z brudami. Do ręcznego polerowania wykorzystuje się pastę polerską, a do mechanicznego polerowania – maszynę polerską. Pastę wciera się w lakier, a następnie usuwa się ją specjalną ściereczką. Maszyna oszczędza zaś tych wszystkich ruchów, które trzeba wykonać przy ręcznym wcieraniu pasty. Mechaniczne polerowanie samochodu jest więc metodą, która nie tylko nadaje się do większych zarysowań, ale także sprawia mniej wysiłku i jest szybsza – jak wszystko, co mechaniczne. Jeżeli jednak zależy nam nie na prędkości, tylko na dokładności (która szczególnie przydaje się w przypadku małych zadrapań), lepiej zdecydować się na ręczne polerowanie samochodu.