Mycie samochodu to czynność, o której nie powinniśmy zapominać. Czyste i lśniące auto nie tylko cieszy nasze oczy, ale również wolniej się starzeje i nie ulega tak szybkiemu zniszczeniu. Oczywiście najważniejszą sprawą jest techniczna sprawność samochodu, jednak mocno ubrudzone auto również ulega niszczeniu. Brud nie tylko niszczy nasz lakier, ale również powoduje np. szybsze powstawanie korozji. Wiemy już, że warto samochód myć, ale jak to zrobić poprawnie? Istnieje wiele sposobów mycia samochodu. Dostępne są myjnie automatyczne szczotkowe, myjnie bezdotykowe, myjnie ręczne oraz studia detailingowe, które również oferują mycie ręczne. Nie bez powodu dwie ostatnie opcje są nieco droższe od dwóch pierwszych, natomiast dają zdecydowanie lepszy efekt. Samochód możemy również umyć sami na naszym podwórku, pamiętajmy jednak o paru zasadach, aby nie pogorszyć przypadkiem stanu naszego lakieru. Przyjrzymy się teraz sposobom mycia samochodów.
Myjnie automatyczne – szczotkowe
Wygodna i szybka opcja na mycie auta, niestety nosząca za sobą niezbyt pożądane efekty. Mycie samochodu na takich myjniach odbywa się poprzez szczotki, które są wprawione w ruch i szorują nasze auto wzdłuż i wszerz. Oczywiście wykorzystywana jest do tego woda i chemia, ale niestety szczotki, które przesuwają się po naszym samochodzie, zbierają z niego brud i niekoniecznie z łatwością się go pozbywają. Zazwyczaj brud ten osadza się na pojedynczych włóknach tych szczotek i na nich pozostaje. Połączenie brudu na szczotkach z ich wysoką prędkością obrotową często powoduje powstawanie malutkich rys na naszym samochodzie. I choć wydaje nam się, że auto po takiej myjni jest czyste i lśniące, to po kilkurazowym korzystaniu z takich rozwiązań, możemy na naszym samochodzie zobaczyć mikrorysy tworzące tzw. hologramy na naszym lakierze. Z racji tego, że na nowych samochodach powłoka lakiernicza jest bardzo delikatna, to głównie takie auta narażone są na zniszczenie lakieru. Rysy takie najbardziej widoczne są podczas słonecznych dni.
Myjnie bezdotykowe
To chyba najszybsza i najtańsza opcja mycia naszego samochodu i również zdecydowanie bardziej bezpieczna niż wyżej wymienione myjnie szczotkowe. Myjnia bezdotykowa, jak sama nazwa wskazuje, nie powoduje styku jakichkolwiek szczotek i innych urządzeń z naszym lakierem. To skutecznie niweluje powstawanie rys na naszym samochodzie. Pamiętajmy jednak, aby nie przystawiać lancy zbyt blisko naszej karoserii. Woda pod dużym ciśnieniem może porysować lub nawet oderwać kawałek lakieru z naszego samochodu, jeśli skierujemy ją zbyt blisko. Programy takiej myjni coraz częściej zawierają w sobie aktywną pianę, która pozwala skutecznie rozpuścić najgorszy brud. Również ostatnie opcje programów są korzystne, ponieważ oferują woski i preparaty osuszająco-nabłyszczające, co wzmacnia efekt blasku i powoduje, że nasz lakier staje się śliski i bardziej odporny na zabrudzenia. Jeśli nie mamy za wiele czasu, to najlepsza opcja na umycie naszego samochodu.
Myjnie ręczne, studia detailingowe oraz mycie w domu
Nie ma lepszej opcji na umycie naszego samochodu niż te wymienione w powyższym podtytule. Myjnie ręczne i studia detailingowe wiedzą doskonale, jak odpowiednio zadbać o nasz samochód. Stosują odpowiednią, wysokiej jakości chemię do mycia pojazdów oraz bardzo delikatne i skuteczne techniki jego mycia. Samochód na pewno będzie błyszczący i umyty w każdym zakamarku, jeśli skorzystamy z usług takich firm.
Możemy również samochód umyć w naszym domowym zaciszu w podobny sposób, w jaki robią to myjnie ręczne i studia detailingowe. Jak to zrobić poprawnie? Przede wszystkim musimy zaopatrzyć się w odpowiednią chemię do mycia samochodu. Świetną opcją jest również posiadanie myjki ciśnieniowej z tzw. pianownicą. Jeśli mamy takie urządzenie, najlepiej, jeśli kupimy środek zwany aktywną pianą. Jest to środek czyszczący, który poprzez zastosowanie go w specjalnej pianownicy tworzy bardzo gęstą pianę. Piana ta nałożona na nasz samochód pozwala rozpuścić największy brud i zmiękczyć go. Piana ta powoduje również poślizg naszej gąbki czy rękawicy do mycia, co zapobiega powstawaniu rys przez zmywanie takiego brudu. Jeśli nasz samochód jest wyjątkowo brudny, należy wcześniej spłukać go wodą pod ciśnieniem i usunąć najgorsze zabrudzenia. Następnym etapem jest mycie samochodu ręcznie. Wykorzystujemy do tego miękką gąbkę lub rękawicę do mycia. Najlepszą metodą mycia samochodu jest mycie “na dwa wiadra”. W jednym wiadrze wlewamy czystą wodę z szamponem, w drugim samą wodę. Najpierw maczamy rękawicę lub gąbkę w wiadrze z szamponem i zaczynamy myć auto. Aby wypłukać tę rękawicę z zabrudzeń, które zebraliśmy z samochodu, wykorzystujemy drugie wiadro z wodą. Płucząc rękawicę w drugim wiadrze pozbywamy się zanieczyszczeń i nie dostarczamy ich z powrotem do wiadra z szamponem. Dzięki temu nabierając ponownie szampon na rękawicę lub gąbkę nie weźmiemy ze sobą usuniętych już zabrudzeń i nie porysujemy nimi naszego lakieru. Po tak umytej karoserii, resztę należy spłukać najlepiej wodą pod ciśnieniem. W końcowym etapie mycia, możemy nanieść na lakier tzw. szybkie woski na mokro lub osuszyć samochód specjalnym ręcznikiem z pozostałości wody, aby uniknąć zacieków i plam, które powstają podczas wysychania w naturalny sposób. Najważniejszą sprawą jest używanie odpowiednich kosmetyków przeznaczonych do mycia samochodów oraz miękkich gąbek i rękawic również do mycia aut. Nie używajmy do mycia chemii domowej czy gąbek, których używamy do celów domowych. Te rzeczy stworzone są do innych zadań i mogą spowodować plamy, zmatowienia lub rysy na naszym lakierze. Pamiętajmy, że najlepszy efekt uzyskamy wtedy, jeśli odpowiednio się do tego przyłożymy. Jeśli sami nie mamy na to czasu, warto oddać samochód do mycia firmie, która oferuje takie usługi.