Dla wielu kierowców dbanie o samochód jest priorytetem. Najważniejsze jest oczywiście regularne wykonywanie serwisów, które zapewniają bezpieczeństwo na drodze oraz komfort podróżowania. Oprócz tego ważne jest jednak również to, by pojazd się dobrze prezentował. Z obawy o to, że podczas mycia powłoka lakieru ulegnie uszkodzeniu, dobrym rozwiązaniem okazuje się stosowanie bezdotykowych metod. Aby to zrobić, najczęściej wykorzystuje się aktywną pianę. Czym jest i w jaki sposób się ją stosuje?
Czym jest aktywna piana?
Aktywna piana jest silnie skoncentrowanym preparatem, który jest całkowicie bezpieczny dla karoserii samochodu. Dzięki niej można bezpiecznie i dokładnie umyć auto, nie używając do tego szczotek czy gąbek, które mogą uszkodzić powłokę lakieru. To silnie skoncentrowany środek, przy pomocy którego niewielkim nakładem siły można usunąć wiele zanieczyszczeń z pojazdu, na przykład kurz czy błoto. Dzięki jej zastosowaniu zabrudzenia miękną, więc łatwo się ich pozbyć.
Można nią umyć nie tylko karoserię, ale również koła, podwozie oraz elementy chromowe i plastikowe. Aktywnej piany najczęściej używa się do mycia wstępnego, ponieważ po jej zastosowaniu samochód jest gotowy do kolejnych zabiegów pielęgnacyjnych. Jej ogromną zaletą jest uniwersalność zastosowania, ponieważ można z niej korzystać nie tylko podczas wykonywania zabiegów kosmetycznych aut osobowych, ale również ciężarówek, sprzętu rolniczego czy łodzi.
Jak działa aktywna piana?
Z uwagi na bezpieczne i skuteczne działanie aktywnej piany jest ona chętnie wykorzystywana w wielu firmach zajmujących się car detailingiem. Stosując ją, zwykle wykorzystuje się myjkę ciśnieniową i pianownicę do wstępnego odspajania błota i kurzu. Chodzi tutaj o to, by środek myjący podać pod ciśnieniem, ponieważ dzięki temu nie trzeba tego robić ręcznie i narażać karoserii na zarysowania. Nakładanie piany powinno rozpocząć się na dole pojazdu, czyli na progach. Podobną kolejność należy zachować podczas mycia wysokociśnieniowego. Jest ona ważna, ponieważ na dole samochodu gromadzi się więcej zanieczyszczeń. Aktywną pianę należy zmyć w momencie, w którym zacznie powoli spływać z lakieru i przestanie być puszysta. Do osuszenia natomiast dobrze użyć miękkiej szmatki, która pozwoli na bezpieczne usunięcie pozostałej wody.